21. spotkanie miłośników Gymnocalycium - Eugendorf 2009

Na początku kwietnia tego roku postanowiłem pojechać na coroczne spotkanie miłośników Gymnocalycium do Austrii. Impreza ta jest organizowana przez Austriackich miłośników rodzaju w malowniczym mieście Eugendorf koło Salzburga.

Ponieważ żaden z wrocławskich kaktusiarzy nie miał w tym okresie możliwości wyjazdu, więc spakowałem się, wsiadłem do samochodu i samotnie wyruszyłem w tą kilkusetkilometrową podróż. Po całonocnej podróży - zmęczony, ale zadowolony dotarłem do mojego pierwszego celu.


Upragniony koniec podróży już za 9 km

Na początku byłem umówiony w kolekcji pana Hansa Tilla, która znajduje się w mieście Attersee. Bardzo chciałem zobaczyć gymnokalicja uprawiane przez tego bardzo doświadczonego i cenionego znawcę gatunku. Nie przewidziałem tylko, że nie za bardzo będę mógł z nim porozmawiać - mój niemiecki ogranicza się do kilku słów, a H. Till nie mówi po angielsku. Na szczęście z pomocą przybył kolejny podróżnik i miłośnik kaktusów - Massimo Meregalli z Włoch.


Hans Till i Massimo Meregalli

Rozpocząłem więc oglądanie tej dosyć niezwykłej kolekcji. A było co oglądać! Wiele roślin pochodzi ze stanowisk naturalnych, których już nie ma. Jak się dowiedziałem niektóre egzemplarze występują tylko w tej szklarni. Miałem okazję zobaczyć rośliny starsze ode mnie. W jednym miejscu były zgromadzone różne formy stanowiskowe jednego gatunku. Naprawdę jestem pod bardzo wielkim wrażeniem. Ponadto H. Till przedstawił swój bardzo specyficzny sposób uprawiania kaktusów - powiedział, że nie oszczędza swoich roślin i traktuje je z równą surowością jak argentyński klimat. Gymnokalicja w jego kolekcji nie mają "łatwego życia", ale według mnie prezentują się bardziej naturalnie niż wiele "wydmuchanych" roślin w innych kolekcjach (chociaż one też są śliczne).


Grupa Gymnocalycium horridispinum


Grupa Gymnocalycium monvillei


Część kolekcji


Grupa Gymnocalycium horstii i Gymnocalycium buenekerii


Gymnocalycium buenekeri - roślina 1961 r.


Gymnocalycium horridispinum


Gymnocalycium paraguayense


Gymnocalycium denudatum v. backebergii


Gymnocalycium bruchii GN 787


Gymnocalycium bruchii WR 107


Gymnocalycium bozsingianum


Gymnocalycium valnicekianum

Na koniec mojej wizyty spotkała mnie jeszcze jedna niespodzianka - gospodarz obdarował mnie kilkoma roślinami ze swojej kolekcji. Naprawdę bardzo miły gest.

Musiałem ruszać dalej. Kolejnym miastem do którego jechałem był Eugendorf - miejsce gdzie spotkałem ludzi z różnych zakątków Europy.

Dalsza część relacji