Wysiewanie nasion kaktusów - Tadeusz Nycz

Rozmnażanie kaktusów przez siew nasion ma dwie podstawowe zalety: uzyskujemy szybciej większą ilość roślin i z nasion wyrasta nowe, zdrowe pokolenie kaktusów.
Nasiona wysiewamy na wiosnę (od połowy lutego do połowy czerwca) lub późnym latem (od połowy sierpnia do połowy września).
Pojemniki do siewu powinny mieć głębokość przynajmniej 5 cm, a wystarczająca warstwa ziemi wynosi 1,5 do 2 cm. Za najodpowiedniejsze podłoże do wysiewu uważa się obecnie substraty czysto mineralne np. żwirek rzeczny lub sztuczne np. perlit, żużel granulowany, tłuczeń ceglany itp. Substrat powinien mieć odczyn lekko kwaśny (pH 6), bez części pylistych, o granulacji 1-2 mm, odkażony wraz z naczyniem sposobem termicznym lub chemicznym. Można również stosować mieszankę ziemi liściastej i żwirku (w stosunku 1:1) z 15% dodatkiem przesianego torfu.

Nasiona przed wysianiem płuczemy, dezynfekujemy (np. w lekko różowym roztworze nadmanganianu potasu) i suszymy. Następnie zaprawiamy je środkiem grzybobójczym.. Wysiane nasiona muszą znajdować się na powierzchni substratu, jedynie lekko je ugniatamy płaskim przedmiotem. Po wysianiu nasion podłoże nawilżamy delikatnie rozpylaczem lub przez nasiąkanie od dołu. Najwłaściwsza jest miękka, przegotowana woda z dodatkiem składników pokarmowych. Pojemnik z nasionami nakrywamy płytą szklaną lub folią dla utrzymania stałej wilgotności. Nasiona kiełkują najlepiej w cieniu lecz nigdy w ciemności. Temperatura kiełkowania dla większości nasion wynosi 20-25 °C (nawet raz przegrzane nie kiełkują). Kiełkowanie następuje zazwyczaj w okresie od 4 do 14 dni po wysiewie.

Po wykiełkowaniu wszystkich nasion rozpoczynamy wietrzenie siewek, stopniowo zwiększając dopływ świeżego powietrza. Gdy siewki podrosną na tyle, że można je pikować (po ukazaniu się pierwszych cierni), przesadzamy je do świeżego substratu w odległościach równych ich średnicy. Siewki rosną najlepiej, gdy się ze sobą prawie stykają.

Inną metodą wysiewania jest siew w hermetycznie zamykanych słojach (weki, twisty). Słój z 2-centymetrową warstwą substratu sterylizujemy, trzymając go we wrzącej wodzie przez 1 godz. (zanurzony d0 wysokości substratu). Po ostygnięciu pod przykryciem — w czasie sterylizacji słój jest otwarty — wysiewamy nasiona, nawilżamy podłoże i słoik hermetycznie zamykamy. Otwieramy go dopiero wówczas, gdy siewki nadają się już do pikowania. Dzięki tej metodzie osiąga się najwyższy procent wykiełkowanych nasion, zapobiega się rozwojowi grzybów, glonów i mchów, nie zachodzi potrzeba częstego podlewania, a młode siewki rozwijają się znacznie szybciej niż przy metodzie tradycyjnej. Jeśliby jednak w słoju pojawiła się pleśń, otwieramy go, chroniąc w ten sposób nasiona przed dalszym rozwojem grzyba. Słoik taki pozostawiamy już otwarty.